Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci i 170. rocznica urodzin pisarza.
W uchwale Senatu czytamy: „W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc,
a Jego książki zbłądziły pod strzechy. Kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane
w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów. Wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę trudny jest do przecenienia, a Jego książki od chwili publikacji na zawsze weszły do podstawowego kanonu literatury polskiej. Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną Henryk Sienkiewicz budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności
do poświęceń. Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie.” Warto przypomnieć, że Sienkiewicz był pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Nobla.
Sejm przyjął także uchwały ustanawiające rok 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego, Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, Rokiem Cichociemnych.
Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałą z 21 grudnia 2015 r. ogłosił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza na Mazowszu.